dvs Glass

Bostancı Mh, Bahçelerarası Sk.
No:5 Kadıköy / İstanbul

Brandon Copperfield Founder & CEO

areas of expertise

 • Business transformation
 • Restructuring and turnaround
 • Integration
 • Growth strategy
 • M&A transaction support

education

 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University
 • BS, engineering, Technical University of Denmark
 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University

With over 20 years of experience in entrepreneurship, management, business planning, financial analysis, software engineering, operations, and decision analysis, Brandon has the breadth and depth of experience needed to quickly understand entrepreneurs’ businesses and craft the most suitable solutions.

Consulting WP comes up with results that are actually implementable. That is their strength compared to other consulting companies.

Before founding Consulting WP in early 2001, Brandon started two Internet companies in Silicon Valley. Previously, Brandon held various management positions in New York at Simon Brothers, most recently as Vice President in Goldhill Group, focusing on new business development and risk management. He has also worked as a senior financial risk management consultant to the financial services industry; software engineer; advertising sales manager for the popular Caribbean travel guide series; general manager of an advertising and graphic design agency; and engineering intern at the Best Health Coach.

publications

iletişim bilgileri

+1 628 123 4000
131 Bain Street New York, Pennsylvania 01234, United States

Sosyal profiller

feedback form

If you’d like a free consultation, please start by completing the form:

  How can we help you?

  Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

  İhtiyacımız olan PVC doğrama işi için bu harika firma ile çalıştık ve sonuçtan çok memnun kaldık! İşlerini büyük bir özenle yaptılar ve her aşamada bizi bilgilendirdiler. Ürünlerin kalitesi gerçekten üst düzeydi ve montajları hızlı ve düzgün bir şekilde tamamlandı. Ekip, her ayrıntıya dikkat ediyor ve müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor. İşlerini tutkuyla yapıyorlar ve bu da projemizin başarılı olmasına katkı sağladı. PVC Doğrama konusunda uzmanlıklarına güvendiğimiz için mutluyuz. Herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederiz!

  Ahmet Bilgin
  Looking for a First-Class Business Consultant?